Bolt Race Team


Racing Leagues:



Time Trial Racing League: 2021 Series 3

Covers races from 7th April, 202126th May, 2021.

Last updated: Friday, June 4

Masters Handicapped results, based on VTTA times for this event are also available for Masters Riders.

Individual results: A Grade | B Grade | C Grade | D Grade
Team results: A Grade | B Grade | C Grade | D Grade

Individual Results

A Grade
NameTeamEP
A Pickering Valhalla 1 50
Wietze de Vries (team NL ) TeamNL 1 50
Manuel V [TV] (Gjallarhorn) Valhalla 1 50
Juanan Gomez MCC BAERO 1 50
A Disk   1 50
Ruben Tavares(ZOSS VOG team) ZOSS VOG 1 50
Chris Browell [NOBsJC] NOBs JC 1 50
Paweł Klinik Team Poland 1 40
Bryn Lawrence 7078   1 40
Alex Wendt (MUSSARA.CC) MUSSARA.CC 1 40
Jens Vanheer [DCS] DCS 1 40
Darren Heath [R&K Lions] Rowe & King 1 40
Donald Begg   1 33
Chris Scherb   1 33
Stefan Faulkner [BRT] BRT 1 33
TONO CICLESPORT ALBORAIA   1 28
B Grade
NameTeamEP
Marco Roetert Steenbruggen TeamNL 6 248
Emiliano Bonetta   6 169
Michael Michael (KC-B1) KIRCHMAIR e-Cycling 2 90
Boris Baeritys (Fryslan Boppers) TeamFRL 2 53
Ben Bertrand [Team Vegan] VEGAN 1 50
Mark Cowap (TT1 CGMs) Team Type 1 1 50
David Holman RMACC RMACC 1 50
Cory Hegarty Chain 1 50
Paul Curley Chorley CC   2 50
Philipp Pene (KC-B6) KIRCHMAIR e-Cycling 1 40
David Richardson   1 33
Howard Dale   1 33
Mark Rigby (Cleveland Wheelers) CWCC 1 33
Andrew Whitehead RockCC 1 33
Charlie Treharne   1 33
Phil Carter   1 33
Matthias Keller   1 28
. Mad Max..   1 28
Iñigo Izeta Team CRYO-GEN 1 28
Leigh Smith EVelo   1 28
Simon Smith Tri Ireland 1 28
Richard Harvey (BRT Venus) BRT 1 25
Nicky van Kessel   1 25
Mike Myers   1 25
Brad Heath   1 25
Steve Doinidis (USAC 604575) SCTA 1 22
Leandro Carvalho 5470 Team CRYO-GEN 1 22
Rob Spink (BRT Tequila Chasers) BRT 1 22
Scott Robertson [BRT] BRT 1 22
Lucy Partridge BRT 1 20
Manuel Cantos PETA-Z 1 20
Jose Díaz   1 20
Fred Isak   1 20
T Blanks (Rolling Stones) RolSto 1 19
Jeff Partridge #Bynea #WGT Bynea CC 1 19
Billy Z (DIRTy BS) DIRT 1 19
Gerhard Grabner   1 19
Patrick O'Dwyer   1 18
Peter Weinberger9491 OLYM 1 18
Andreas Kasperek (KC-B5) KIRCHMAIR e-Cycling 1 18
Kristy MightOn BRT 1 17
Marco Van Dijk   1 16
Lee Griffiths (BRT Omega) Innovation 1 15
João Pedro Esteves [DdE] DdE 1 14
Kaidre B   1 13
GERMAN HERVAS   1 12
Luís Abreu (Tretas BT) Tretas BT 1 11
C Grade
NameTeamEP
Darren Stanley   3 130
Hollie Burgin HERD 2 90
Christopher Groening8750   2 53
Ant Oconnor   1 50
David Gibbs#OTCF   1 50
Guido Brunelli   1 50
Sérgio Barbedo TugaZ 1 50
Simon May (Amicus 13) Amicus13 1 50
Ciaran O' Flynn   1 40
C hamonixSean5821   1 40
Dustin Holmstrom [DIRT] DIRT 1 40
Fredrik Norkvist   1 40
Mark Templeton8548   1 33
Data Vader   1 33
Wolfgang Günther   1 33
Karl W (Handcycle) TFC 🐮 TFC 1 33
Edward Williams   1 33
M) Edmead (Team Aerocycles Aerocycles 1 33
Graham Wall   1 33
fran velasco   1 28
otavio fernando carollo   1 28
Jose Biondi   1 28
G MoRgAn RHINO 1 25
Álvaro Auñón M.D. 1 22
D Grade
NameTeamEP
John Cameron (BRT ) BRT 6 239
Elaine Baillie BRT 2 68
David Chewter6028   1 50
J&L 1710   1 50
Thierry PLANTARD   1 50
Seys Luc   1 50
Gary Simonds   1 50
Devlin Stow   1 40
D Rowland   1 40
Angela Simpson PDQ 1 40
Craig Boothe3953   1 40
Ralf Schönbach   1 28
Maurice Allard   1 25

Team Results

A Grade
TeamResultsPoints
Valhalla 2 100
NOBs JC 1 50
BAERO 1 50
TeamNL 1 50
ZOSS VOG 1 50
DCS 1 40
MUSSARA.CC 1 40
Rowe & King 1 40
Team Poland 1 40
BRT 1 33
B Grade
TeamResultsPoints
TeamNL 6 248
KIRCHMAIR e-Cycling 4 148
BRT 5 106
TeamFRL 2 53
Chain 1 50
RMACC 1 50
Team CRYO-GEN 2 50
VEGAN 1 50
Team Type 1 1 50
RockCC 1 33
CWCC 1 33
Tri Ireland 1 28
SCTA 1 22
PETA-Z 1 20
RolSto 1 19
Bynea CC 1 19
DIRT 1 19
OLYM 1 18
Innovation 1 15
DdE 1 14
Tretas BT 1 11
C Grade
TeamResultsPoints
HERD 2 90
Amicus13 1 50
TugaZ 1 50
DIRT 1 40
Aerocycles 1 33
TFC 1 33
RHINO 1 25
M.D. 1 22
D Grade
TeamResultsPoints
BRT 8 307
PDQ 1 40