Bolt Race Team


Racing Leagues:



Criterium Racing League: 2019 Series 3

Covers races from 2nd May20th June.

Last updated: Saturday, June 22

Individual results: A Grade | B Grade | C Grade | D Grade
Team results: A Grade | B Grade | C Grade | D Grade

Individual Results

A Grade
NameTeamEP
Aaron Groot   4 61
Michael Durr [BRT] BRT 3 54
Aaron Barry⚡️ [BRT] BRT 4 46
Mizmushi Pedal   3 33
Rusty Devlin🔰Charged Drinks Innovation 1 26
Kjetil Farup BOC 2 26
Tommy Iversen [DBR] DBR 1 26
Paul Hughes ZHR (E)   2 24
Joe Hickerton Team CRYO-GEN 1 23
Alastair Woodhead BRT 1 23
Iain Evans   1 21
Jacob K.(Mukki Latte)   1 21
Third Wheel 🚳 KISS RT 1 21
MARCIN Chruslak[TeamPoland] Team Poland 1 19
Jacques La Cock KISS RT 1 19
Rob Weitzner   1 19
Tim Cartwright KISS RT 1 18
Björn Ossenbrink ⛽ 1 18
Gavin Berry Team CRYO-GEN 1 18
Donny Pascale   2 16
Stevie Young 🐍 CANYON 1 15
Branden Meltingtallow KISS RT 1 15
Iain Carr   1 15
Kenneth Vibæk   1 15
Richard da Silva MDCC 2 14
James Phillips CANYON 1 13
Kevin Fish   1 13
Jacob Wilson PLCC 1 13
Samuel Fuller NCVC 1 13
Scott Main [BRT] BRT 1 13
Edwin Driessen   1 13
Luke Dix Rowe & King 1 11
James Griffiths BRT 1 11
Callum McQueen   1 11
Matthew Rathbone   1 11
Søren Hyldal Sørensen   1 10
Kamil Lefever   1 9
Johnny Rocket 🚀 FINESSE 1 9
Henrik Sass (DBR)   1 9
Robert Eichenseher   1 7
JHolmes TDLCCYCLING TDLCCYCLING 1 7
Even Ask   1 7
A Cox   1 7
Michael Curley   1 7
Adam Rouledge   1 5
Jason Fitchew   1 5
Richard Moorhouse Team X 1 5
Martin Brown   1 5
Matthew Hickey Team Z TAZ 1 5
Cato Innerdal   1 3
Andy Barrie BRT 1 2
Jon Odams Team AHDR 1 2
Doval ZESP 1 1
Sam Mills 🍌 BRT 1 1
B Grade
NameTeamEP
Scott Millett Team AHDR 5 115
Paul Guthrie Team CLS 5 96
Stuart Hardy⚡️[BRT] BRT 2 46
Chunky Pete VC10 1 42
Steve Jamison   1 39
Chris Schmidt (KC) KirchmairCycling 1 37
Darren Green (BRT) (B) BRT 3 35
christopher jehu 👽 Innovation 2 34
Joel Hender BRT 2 34
Bryan Montgomery KISS RT 1 33
Richard van Aalst ART 1 29
Andy Wylde   2 26
Kevin Selker Groove SES 1 26
E F   1 26
Jacek Karluk Race3R 1 26
Mathew Procter   1 25
Kasper Hanghoj   1 23
Michael Pollitt   2 22
Terry Gorsuch   1 21
Phillip Oliver   1 21
David Guerin   1 21
Edu Harms [BRT]🔰 BRT 5 20
Alexander Chatzakis [BRT]⚡️| 🏊🏽‍🚴🏽‍🏃🏽| 🇳🇱🇬🇷 BRT 1 19
Leon Bond BRT 1 19
Stéphane Sévigny Equipe JZQc 1 19
Erwin Beishuizen   1 18
b elac a llots   1 18
Spencer Nash ♧ Team-BSCC 1 17
Oskar Thofte Innovation 1 15
S eanBlasko AHDR   1 15
Sébastien Zinezi   1 15
Craig Peterson(WI)   1 15
Tom Waddell   2 14
David Edwards SDCC 1 13
James Orton Race3R 1 13
Michael Ribagnac   1 13
Joe Allen [BRT] BRT 1 11
Raphael MENU NMT54   1 11
Mikkel Carlsen LAMONT LAMONT 1 11
Kevin West Hale Velo 1 11
Richard Eggen   1 11
Craig Keane Innovation 1 10
Tim Hoogeveen   1 9
Antony Bullivant DIRT 1 9
Ben Harris   1 9
Collin McTigue [DIRT] DIRT 1 9
J-F Mitchell VELO ST-JOSEPH 1 9
peter bartley   1 8
Stefan Link ZRG 1 7
Jamie Daniell   1 7
lasse berghof [DBR] DBR 1 7
huw Williams WECC 1 7
Morten Stegarud Vikings 1 7
Matt Cope [BRT] BRT 5 7
Anne Loh Team CRYO-GEN 1 5
James Fletcher   1 5
Andrew Stubbs   1 5
David McGill GGCC 1 5
James Krueger   1 5
Peter Growden   1 5
Justin G 3905 Team Italy 1 5
Show Tana6300   1 4
Matt Robinson   1 4
Matthew Slinger (WBR C 7977)   1 3
Paul Wisbey Team CRYO-GEN 1 3
André Rosa5771   1 3
Paul Savage   1 2
Matthew Beaumont   1 1
C Grade
NameTeamEP
Gary Gaffel TT1 Team Type 1 4 80
David Claydon (BRT) BRT 5 61
Tom Lincoln   2 44
Rob Linenkugel KISS RT 2 36
Art Pacione [BRT] BRT 2 30
Rune Endresen-Graneng Team CLS 1 26
Jim Connally BRT BRT 2 26
Joey McGuire   2 24
Cliff Beldon   2 22
Michael Barnfield   1 19
Gavin Florence BRT 1 19
Ryan DeadPool Miller TFC TFC 1 18
Chris Davies teamWKG 1 17
G Morgan TFC RACING TFC 3 15
Michiel Kersten TFC 1 15
Peter Nye TFC 1 15
Lewis Britt3086 *USMES*   1 13
Steve Voller Team CLS 1 13
Martyn Jepson Team CLS 1 13
raspin raspin   1 13
Deanna Solomon Vixen/Fox 1 11
Matthew Bradey   1 11
Lar Hayden TFC (C) TFC 1 11
Marko Drinovec   1 11
Adriette Myburgh BRT 2 10
Matt Davies   1 9
Lukasz Lawczys 1257 Team Poland 1 9
darren banyard   1 9
Ken Jones   1 9
Alain Castle   1 9
Pete "The Monk" Murray BRT 1 7
Magnus Vangstad   1 7
Cormac Ryan   1 7
Robert Doolaar   1 7
Johnny Turnbull   1 7
andreas DAVDA   1 7
Tim Gregory (FHaT) FHaT 1 5
Bob Hoskin   1 5
Jean-Christophe Engels   1 5
Jack Evans   1 5
Jules Cantwell TFC 1 5
H Bollmann   1 4
Daniel Qr Team Poland 1 3
Ian Ball   1 3
Paul Foster   1 2
Christopher Groening8750   1 2
Alexander Ehrlich   1 1
D Grade
NameTeamEP
Michael Cruz [BRT] BRT 5 47
Reinhart De Bock   2 20
Julian HudsonZZRC BRT 2 14
Mario König   1 10
Pål Ringholm   1 7
Stephane Poirier HERD 1 7

Team Results

A Grade
TeamResultsPoints
BRT 12 150
KISS RT 4 73
Team CRYO-GEN 2 41
CANYON 2 28
Innovation 1 26
BOC 2 26
DBR 1 26
Team Poland 1 19
1 18
MDCC 2 14
NCVC 1 13
PLCC 1 13
Rowe & King 1 11
FINESSE 1 9
TDLCCYCLING 1 7
Team Z TAZ 1 5
Team X 1 5
Team AHDR 1 2
ZESP 1 1
B Grade
TeamResultsPoints
BRT 16 191
Team AHDR 5 115
Team CLS 5 96
Innovation 4 59
VC10 1 42
Race3R 2 39
KirchmairCycling 1 37
KISS RT 1 33
ART 1 29
Groove SES 1 26
Equipe JZQc 1 19
DIRT 2 18
Team-BSCC 1 17
SDCC 1 13
LAMONT 1 11
Hale Velo 1 11
VELO ST-JOSEPH 1 9
Team CRYO-GEN 2 8
Vikings 1 7
DBR 1 7
ZRG 1 7
WECC 1 7
Team Italy 1 5
GGCC 1 5
C Grade
TeamResultsPoints
BRT 17 213
Team Type 1 4 80
TFC 8 79
Team CLS 3 52
KISS RT 2 36
teamWKG 1 17
Team Poland 2 12
Vixen/Fox 1 11
FHaT 1 5
D Grade
TeamResultsPoints
BRT 7 61
HERD 1 7